W jaki sposób fizjoterapeuta znajduje napięcia w ciele konia? Umiejętność znajdowania nieprawidłowości w strukturze tkanki, wyczuwanie zwiększonego napięcia czy minimalnie podwyższonej ciepłoty to kwestia wyczulonego zmysłu dotyku podczas przeprowadzanej palpacji. Jednak czy wyćwiczony dotyk może nam powiedzieć wszystko o tym co się dzieje w badanej okolicy? W pracy manualnej bardzo ważna jest obserwacja sygnałów wysyłanych przez konia. Reakcje na dotyk pozwalają fizjoterapeucie odczytać miejsca, w których gromadzą się napięcia. Zastosowanie właściwej techniki i nacisku podczas jednoczesnej obserwacji reakcji konia umożliwia na uwolnienie nagromadzonego napięcia i rozluźnienie mięśnia.
Jakie reakcje konia świadczą o właściwie prowadzonej terapii i pozbyciu się napięć?Niektóre z nich są wyjątkowo delikatne. Wskazują obecność napięć w danym obszarze.
Możemy zaobserwować np.
- drżenie warg
- mruganie
- wzdychanie i zmienne tempo oddechu
- obniżenie głowy
Silniejsze reakcje jakie można zaobserwować podczas terapii, świadczące o pozbywaniu się napieć to np:
- ziewanie
- przeżuwanie i oblizywanie
- opuszczanie głowy
- otrzepywanie się, rozciąganie na boki
Ostatnio po zakończeniu terapii, Pan zatrudniony w stajni z rozbawieniem obserwował ziewającego konia, po czym zapytał mnie czy moja praca polega na masowaniu pacjenta do momentu, aż zrobi się śpiący? Myślę, że cel, którym było rozluźnienie spiętych mięśni i uwolnienie napięć został osiągnięty, a że przyjemnie ogląda się efekty terapii, to już inna sprawa. :)